Co to jest domena internetowa ?

Domena internetowa jest nazwą, pod którą kryje się Państwa strona WWW oraz adres poczty elektronicznej (e-mail może mieć postać kontakt@twojadomena.pl). Jeśli wpiszesz poprawną nazwę domeny do paska adresu przeglądarki i wciśniesz Enter, otworzy się strona, którą dana domena reprezentuje. Przykładowo: strona, na której właśnie jesteś, ma domenę: a4-studio.pl.

Każda strona WWW musi mieć swoją własną domenę, by móc należycie funkcjonować w Internecie. Jedna strona WWW może mieć wiele domen (być dostępna pod różnymi nazwami), ale jedna domena wskazuje zawsze tylko jedną stronę. Oznacza to, że jeżeli ktoś wcześniej zarejestrował (kupił) pewną domenę, to żadna inna osoba nie może już jej zarejestrować (chyba, że okres rejestracji nie zostanie przedłużony przez pierwszego właściciela).

Domeny są kojarzone najczęściej z nazwami własnymi firm lub produktów i w większym uproszczeniu można je podzielić na:

Domeny narodowe: .pl, .de, .fr, co.uk,
Domeny regionalne: .waw.pl, krakow.pl, .gda.pl,
Domeny funkcjonalne:

.com (commercial) – domena firm komercyjnych,
.edu (education) – domena związana z edukacją,
.org (organisation) – domena organizacji i stowarzyszeń,
.gov (govermment) – domeny związane z rządem i instytucjami rządowymi,
.biz (bussines) – domeny przeznaczone dla biznesu, podobnie jak domena .com,
.info (information) – domeny dla stron informacyjnych,
.net (network) – domeny przeznaczone dla firm świadczących usługi dostępu do Internetu,
.mil (military)- domeny wojskowe,
.mobi (mobile) – domeny dla stron mobilnych.
Każda strona WWW musi mieć swoją własną domenę, by móc należycie funkcjonować w Internecie. Jedna strona WWW może mieć wiele domen (być dostępna pod różnymi nazwami), ale jedna domena wskazuje zawsze tylko jedną stronę. Oznacza to, że jeżeli ktoś wcześniej zarejestrował (kupił) pewną domenę, to żadna inna osoba nie może już jej zarejestrować (chyba, że okres rejestracji nie zostanie przedłużony przez pierwszego właściciela).:

Jak to wszystko się zaczęło?


System nazw domenowych (w skrócie DNS) powstał w 1984 roku.

Przyczynili się do tego dwaj amerykańscy naukowcy – John Postela oraz Paul Mockapetris. Rok później przystąpiono do rejestracji popularnych domen najwyższego poziomu tj. com, .org, .edu oraz .gov. Pierwszą domeną była Nordu.net (1 stycznia 1985 roku), jednak oficjalnie nie została zarejestrowana. Pierwsza oficjalna komercyjna domena to symbolics.com.

Utworzono ją w 15 marca 1985 roku. Jej właścicielem było przedsiębiorstwo Symbolics Incorporated. Co ciekawe domena ta nadal funkcjonuje, pomimo iż firma, która ją zarejestrowała upadła na początku lat ‘90. Niedawno została sprzedana firmie XF.com Investments.

W kwietniu tego samego roku zarejestrowane zostały pierwsze adresy z .edu (cmu.edu, purdue.edu, ucla.edu), w czerwcu z .gov (css.gov), a miesiąc później pojawiła się pierwsza domena z rozszerzeniem .org (mitre.org). Do najstarszych domen internetowych zaliczyć możemy również: Xerox.com, HP.com, IBM.com. Wszystkie zarejestrowano w 1986 roku. Rok później z kolei zaistniał Apple.com. Największy rywal „jabłuszka” – Microsoft – zarezerwował swój adres internetowy dopiero 5 lat później. Producenci nowoczesnych technologii przodują zatem jeśli chodzi o wykorzystanie zasobów Internetu.

Dziś na świecie istnieje już ponad 180 milionów domen internetowych, a ich liczba stale rośnie. Prekursorami wszystkich domen są domeny globalne – szczególnie domena .com – która to jest najliczniejszym rozszerzeniem domenowym. Domena .com to skrót od commerce. Domena zyskał ogromną popularność wśród użytkowników Internetu – jest symbolem domenowym. Jeżeli ktoś myśli o domenach internetowych, to zapewne pierwsza na myśl przychodzi mu do głowy domena .com.

W tym momencie w Sieci jest zarejestrowanych prawie 80 mln. domen .com – dla porównania druga pozycja, jeżeli chodzi o rozszerzenie, zajmuje domena .cn z liczba prawie 14 mln domen. Domeny .com są więc najbardziej popularną i najbardziej pożądaną końcówką domenową na świecie.

Domeny globalne zostały stworzone i dedykowane odpowiednim działom e-biznesu. Z czasem jednak granice zaczęły zacierać się z głównego powodu – coraz to większej aktywności Internetu w naszym życiu oraz z coraz większego zapotrzebowania na domeny. w 2013 roku rejestr Gogole wzbogacił się o 19 nowych końcówek domen, które już wkrótce mają zostać udostępnione. Przedstawiamy, jakie to domeny oraz wyjaśniamy ich przeznaczenie. Charleston Road Registry, czyli rejestr domen Google wzbogacił się o wykaz 19 nowych domen, które Google chce udostępnić internautom, by mogli jeszcze bardziej wyrazić siebie. Do dyspozycji mamy:

.EDU od zawsze oznaczało edukację,
.GOV – administrację rządową, a
.ORG – organizacje non-profit.
Nowe domeny będą znacznie bardziej elastyczne.


I tak: .??? – jap. „minna”, czyli „wszyscy”. Domena dla stron społeczności japońskojęzycznych.
.ADS – reklamy, marketing
.BOO – sztuczki, kawały, wszystko, co sprawia, że się boimy
.DAD – domena dla ojców i stron o ojcostwie
.DAY – domena na wyjątkowe dni: Dzień Matki, Dzień Ziemi…
.EAT – strony kulinarne
.ESQ – adwokatura i przestrzeganie prawa
.FLY – linie lotnicze i podróże
.FOO – tworzenie stron internetowych, programowanie
.HERE – żyj chwilą, tu i teraz
.HOW – majsterkowanie, „jak to działa?”
.ING – czynności (zakończone na -ing), jak bieganie (running), pływanie (swimming) itp.
.MEME – memy internetowe
.MOV – wszystko ,co związane z wideo (movie)
.NEW – strony z najnowszymi informacjami, na różne tematy
.PROF – nauczyciele, profesorowie, nauka
.RSVP – domena dla stron z zaproszeniami np. na wesela, przyjęcia etc.
.SOY – hiszp. „jestem”. Jak mówi Google – „To domena dla Ciebie. Kim dzisiaj będziesz?”
.ZIP -kody pocztowe, programy pakujące, dyski online. Wszystko, co się kwalifikuje pod słowo „zip”.
Wybór jest spory i dość nietypowy. Czy nowe domeny internetowe zostaną zarejestrowane i jak duże będzie zainteresowanie nimi po stronie internautów zobaczymy wkrótce.

dodatkowe terminy

Kilka dodatkowych terminów przydatnych do zrozumienia tematu.

Subdomena

Subdomena jest natomiast tworzona w ramach domeny głównej najczęściej w celu wydzielenia jej podstron lub konkretnych działów, np. blog.twojastrona.pl, pomoc.twojastrona.pl czy panel.twojastrona.pl.

Także często stosowany przedrostek "www" jest w rzeczywistości subdomeną i np. "www.twojastrona.pl" oraz "twojastrona.pl" mogą wskazywać na 2 różne strony internetowe.

Zastosowania - subdomeny stosuje się najczęściej do rozgraniczenia różnych części serwisu, czy różnych serwerów danej witryny. Na przykład często główna strona danej firmy znajduje się pod adresem "twojastrona.pl", jej forum – "forum.twojastrona.pl", a sklep – "sklep.twojastrona.pl". W drugim przypadku – rozgraniczenia serwerów – spotykamy się np. z wieloma bazami danych czy serwerami plików o innych przedrostkach (np. "mysql1.twojastrona.pl", "mysql2.twojastrona.pl") System DNS zezwala maksymalnie na 127 poziomów zagnieżdżenia, 63 znaki na etykietę jednego poziomu z ograniczeniem długości całego adresu do 255 znaków.

NASK

NASK pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie ".pl". Jest aktywnym członkiem organizacji CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries), ściśle współpracuje z organizacją koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) oraz ITU (International Telecommunication Union).

Domena internetowa oraz subdomena

14 lutego 2014
Przykładowo: strona, na której właśnie jesteś, ma domenę: a4-studio.pl.

Domena to podstawowy składnik internetowej tożsamości. Domena jest elementem adresu internetowego, który kieruje internautów na żądaną stronę. Domeny są kojarzone najczęściej z nazwami własnymi firm lub produktów i w większym uproszczeniu można je podzielić na:

Domeny narodowe: .pl, .de, .fr, co.uk,
Domeny regionalne: .waw.pl, krakow.pl, .gda.pl,
Domeny funkcjonalne:
.com (commercial) – domena firm komercyjnych,
.edu (education) – domena związana z edukacją,
.org (organisation) – domena organizacji i stowarzyszeń,
.gov (govermment) – domeny związane z rządem i instytucjami rządowymi,
.biz (bussines) – domeny przeznaczone dla biznesu, podobnie jak domena .com,
.info (information) – domeny dla stron informacyjnych,
.net (network) – domeny przeznaczone dla firm świadczących usługi dostępu do Internetu,
.mil (military)- domeny wojskowe,
.mobi (mobile) – domeny dla stron mobilnych.

Dziś

Informatyzacja i obecne trendy zmuszają wręcz do posiadania własnej, unikalnej strony www z unikalną domeną internetową.

Domeny ze znakami diakrytycznymi

Domeny ze znakami diakrytycznymi (ó, ł, ż, ą, ü, é, ă …)
29 marca 2014
10 grudnia 2009 o godzinie 11:00 EURid (rejestr odpowiedzialny za utrzymanie domen .eu) udostępnił rejestrację domen ze znakami diakrytycznymi (ó, ł, ż, ą, ü, é, ă itd.). W godzinę zostało zarejestrowanych 38 172 domeny.Tym samym liczba domen .eu przekroczyła już w tamtym momencie 3 100 000 domen. Tempo rejestracji domen w pierwszej godzinie od udostępnienia domen .eu IDN wyniosło 10 domen na sekundę.Najwięcej domen przechwyciła austriacka firma Realtime.at. Zorganizuje ona aukcję domen .eu IDN wraz z popularną giełdą Sedo. Niektóre z nazw, które będzie można licytować, to: nieruchomości.eu, podróże.eu, góry.eu, börse.eu czy crédits.eu. Udział w aukcjach dostępny jest dla osób, które wcześniej się na nią zarejestrowały.

Pierwsze 10 domen, które zostały zarejestrowane:
1. ärzte.eu
2. börse.eu
3. flüge.eu
4. bücher.eu
5. ferienhäuser.eu
6. reisebüro.eu
7. büro.eu
8. küche.eu
9. müller.eu
10. öl.eu

Kraje, które zarejestrowały najwięcej domen .eu IDN w pierwszej godzinie:

1. Niemcy
2. Czechy
3. Francja
4. Luksemburg
5. Polska
6. Belgia
7. Wielka Brytania
8. Grecja
9. Szwecja

autor: Danuta Leszczyńska