Po co mi serwer ?

Serwer internetowy, to specjalny komputer zawsze włączony i podłączony do Internetu na którym zainstalowane są specjalne programy do obsługi usług internetowych.


Zawsze pomagamy klientom w zakupie jak najlepszego dla nich serwera. Współpracujemy ze sprawdzonymi firmami hostingowymi - które dla naszych klientów oferują zniżki. Również w ramach usług bezpłatnie umieszczamy na serwerz wszystkie pliki oraz zakładamy nieograniczona liczbę kont e-mail.


Dzięki serwerowi możesz opublikować swoją stronę WWW, używać poczty e-mail czy magazynować pliki. Na serwerze uruchomionych jest kilka, kilkanaście programów które zapewniają świadczenie usług niezbędnych do Twojej obecności w Internecie. Zazwyczaj każdy taki internetowy komputer wyspecjalizowany jest w innym zadaniu. Jeden odpowiada za wyświetlanie stron WWW, inny za obsługę poczty e-mail, jeszcze inny za tworzenie kopii zapasowych, itd. Takie rozbicie różnych funkcji świadczy o profesjonalnym podejściu firmy hostingowej do świadczonych usług.

Radzimy unikanie firm które chcą jak najmniejszym kosztem świadczyć usługi i umieszczają wszystko (pocztę, strony, bazy danych) na jednej maszynie - w przypadku awarii takiej maszyny możesz stracić wszystkie dane lub wszystkie Twoje usługi nagle przestaną działać (poczta, strona WWW, itd.).

Oczywiście decydując się na zakup serwera nie musisz kupować całego komputera podłączonego do Internetu, możesz wydzierżawić część takiej maszyny. Takie rozwiązanie nazywane jest serwerem wirtualnym i polega na wynajęciu określonych parametrów usługi, jak: ilość zajmowanego miejsca (pojemność serwera), ilość informacji przesyłanych między serwerem a Internetem (transfer), ilość obsługiwanych domen (adresów internetowych), ilość skrzynek e-mail, ilość baz danych (dla dynamicznych strony jak sklepy, fora dyskusyjne, nowoczesne strony firmowe).

Dzięki wynajęciu serwera wirtualnego oszczędzasz mnóstwo czasu i pieniędzy związanych z uruchomieniem serwera na własną rękę (sprzęt, prąd, chłodzenie, dostęp do Internetu, zasilanie awaryjne, administrator - pracownik do obsługi serwera, itd.)

dodatkowe terminy

Kilka dodatkowych terminów przydatnych do zrozumienia tematu.

Jaką rolę może pełnić serwer ?

Podstawową rolą serwerów Internetowych jest serwowanie stron internetowych i obsługa poczty elektronicznej e-mail. Jednak serwer możesz wykorzystać praktycznie do każdego komputerowego zadania. Może on pełnić rolę zapasowego dysku na którym umieścisz kopie ważnych dokumentów, możesz na nim zainstalować programy do księgowości, które będą mogły być używane przez rozproszone oddziały Twojej firmy lub nawet przez samego Ciebie w domu w taki sposób jakbyś siedział w firmie przed komputerem. Aktualnie serwer oprócz wyspecjalizowanych działań do których potrzebna jest specyficzna wiedza techniczna możesz wykorzystać jak każdy inny komputer działający w Twojej firmie, różnica polega na tym, że taki serwer jest zawsze dostępny tam gdzie jest Internet a Ty nie musisz martwić się o poprawne działanie (wirusy, aktualizacje, dostepność, prąd, Internet) takiego komputera

Parametry serwerów

powierzchnia - ilość miejsca na dysku jakie możesz zająć

transfer - ilość informacji jakie możesz wymienić między serwerem a Internetem, każde wejście na Twoją stronę WWW, pobranie e-maili, pobranie plików z Twojej strony generuje pewien ruch, który można zmierzyć

ilość obsługiwanych domen - czyli ile możesz mieć adresów czy stron WWW na danych serwerze

obsługiwane technologie <- antywirusy i systemy antyspamowe dla poczty, języki stron WWW obsługiwane przez dany serwer, zainstalowane bazy danych itd.

ilość kont pocztowych - maksymalna obsługiwana ilość skrzynek e-mail

ilość baz danych - maksymalna dostępna do użycia ilość baz danych niezbędnych dla nowoczesnych stron WWW

To są podstawowe parametry jakie powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze najkorzystniejszej oferty, chodź nie jedyne. Zwróć również uwagę na zakres pomocy technicznej, zakres obowiązków administratorów, mnogość form kontaktu, staż firmy.

Cena usługi nie powinna być dla Ciebie priorytetem, różnice między ofertami na rynku sięgają kilkuset złotych rocznie, pamiętaj jednak, że firmy hostingowe to nie organizacje charytatywne, muszą na czymś zarabiać więc bardzo często naprawdę tania oferta kryje oszczędności w sprzęcie, kadrze, czy administracji.