CONCRETE5 - SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ

Rozprowadzany na zasadach wolnego i otwartego oprogramowania system zarządzania treścią (CMS) napisany w języku PHP,
CONCRETE5 system zarządzania treścią wykorzystuje bazę danych MySQL. Umożliwia edycję treści bezpośrednio na stronie, co czyni go szczególnie przyjaznym systemem zarządzania treści dla osób o niewielkich umiejętnościach komputerowych.


WPROWADZENIE

Wyjęto najlepsze rzeczy ze wszystkich innych systemów zarządzania treścią, tak aby tworzenie stron było proste, a edycja tekstu łatwiejsza niż za pomocą bloga. W concrete5 wystarczy kliknąć element, który chcesz edytować i zmieniać dowolnie tekst lub dodawać inne moduły do strony jak zdjęcia, filmy, sondy, formularze, menu i wiele innych.

Siłą concrete5 systemu zarządzania treścią jest też potężny framework jQuery, który domyślnie obsługuje ten CMS. Wielu developerów korzysta z niego przy tworzeniu stron, dzięki czemu łatwo mogą przyswoić sobie tworzenie nowych dodatków w concrete5.

Kod concrete5 oparty jest o architektrę Model-View-Controller oraz programowanie obiektowe. Zdecydowana większość kodu JavaScript jest oparta o biblioteki jQuery, natomiast część zaawansowanych funkcji PHP (jak np. obsługa cache) pochodzi z bilbliotek Zend.

Główne cechy systemu concrete5

Jedną z najważniejszych cech tego systemu zarządzania treścią jest możliwość edycji treści bezpośrednio na stronie, na której są one prezentowane. Struktura pojedynczej strony opiera się o bloki, którymi mogą być dowolne treści, kod HTML, automatyczna nawigacja, obiekty flash, ankiety, obrazy, formularze i tym podobne. Położenie bloków na stronie można zmieniać metodą "przeciągnij i upuść". Poszczególne podstrony w mapie witryny są od siebie niezależne, tak, że można dowolnie zmieniać ich położenie między sobą, przy czym nie ma ograniczeń w głębokości umieszczania poszczególnych podstron pod innymi.

Wśród wielu różnych wersji językowych, CMS- concrete5 jest także dostępny w języku polskim i posiada polską społeczność. Mimo, że concrete5 jest stosunkowo mało znany w Polsce, to w ostatnich latach zdecydowanie wzrasta jego udział w światowym rynku CMS, a dodawszy, że istnieje polska grupa wsparcia, oraz spolszczone wydania concrete5, można przypuszczać, że i w Polsce wystąpi podobna tendencja wzrostowa.


10 NAJPOPULARNIEJSZYCH CMS-ÓW NA ŚWIECIE

Każdy z systemów kierowany jest dla innego typu użytkownika, w zależności o umiejętności informatycznych.