DRUPAL - SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ

Drupal - system zarządzania treścią - polecany jest dla początkujących i niezaawansowanych twórców stron.

WPROWADZENIE

Drupal system zarządzania treścią– to jednocześnie system zarządzania treścią i framework* (ang. CMF content management framework) napisany w języku PHP, używany jest przez ponad milion stron internetowych, czyli około 2% z wszystkich stron internetowych na świecie i ponad 5% stron posiadających system CMS, są to zarówno blogi, portale informacyjne, aplikacje edukacyjne strony korporacyjne oraz rządowe min. strona whitehouse.gov, Data.gov.uk czy premier.gov.pl.

Drupal - system zarządzania treścią - wyposażony jest w funkcje, które oferują między innymi system blogów, środowiska przeznaczone do wspólnej pracy nad projektem, fora, biuletyny, galerie grafik/zdjęć, możliwość wysyłania i pobierania plików, a także rozbudowane API umożliwiające tworzenie zaawansowanych rozwiązań.

Cechami wyróżniającymi Drupala jest system segmentów (ang. node) i taksonomii. Taksonomia to rozbudowany moduł służący głównie do porządkowania treści wedle kategorii. Jego zastosowania są jednak znacznie szersze. Dzięki wsparciu dla zaawansowanych rozwiązań optymalizacyjnych takich jak Vranish, APC, Memcache i Master Slave Replication nadaje się świetnie do stron posiadających duże obciążenie.

Drupal automatycznie tworzy kanały informacyjne RSS zarówno dla całej strony, jak i dla kategorii zamieszczanych na niej artykułów oraz forów. Umożliwia także proste ustalanie aliasów sprawiając, że adresy stron są łatwiejsze do zapamiętania przez odwiedzających. Wyposażony jest również w system tzw. „skórek” PHPTemplate, ułatwiający zmianę wyglądu strony.

Drupal jest oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym, udostępnianym na zasadach licencji GPL. Można go wzbogacać o nowe funkcje za pomocą tzw. modułów, z których to również zbudowany jest system. Niektóre z nich (tzw. moduły Core'owe) są dostępne od razu po instalacji, a inne trzeba dodatkowo pobrać.

WERSJA 7,0

Od wersji 7 oprogramowania z jądrem systemu zintegrowano moduły CCK oraz Imagecache, które w poprzednich wersjach były modułami zewnętrznymi. Najczęściej instalowanym modułem zewnętrznym jest moduł Views, który pozwala na budowę zapytań SQL poprzez interface użytkownika.

System wykorzystuje język PHP, współpracuje z bazami danych takimi jak: MySQL, PostgreSQL, SQLite, MariaDB, MongoDB czy Microsoft SQL Server za pośrednictwem biblioteki PDO oraz serwerami, na których można uruchomić PHP: Apache, IIS, Lighttpd, Hiawatha, Cherokee lub Nginx.

W oparciu o Drupal powstają też inne niezależne, niszowe rozwiązania, np. system do zarządzania projektami Open Atrium.


* W programowaniu komputerowym framework (ang. framework - struktura) albo platforma programistyczna jest szkieletem do budowy aplikacji. Definiuje on strukturę aplikacji oraz ogólny mechanizm jej działania, a także dostarcza zestaw komponentów i bibliotek ogólnego przeznaczenia do wykonywania określonych zadań. Programista tworzy aplikację, rozbudowując i dostosowując poszczególne komponenty do wymagań realizowanego projektu, tworząc w ten sposób gotową aplikację. Frameworki bywają niekiedy błędnie zaliczane do bibliotek programistycznych.


10 NAJPOPULARNIEJSZYCH CMS-ÓW NA ŚWIECIE

Każdy z systemów kierowany jest dla innego typu użytkownika, w zależności o umiejętności informatycznych.