concrete5 - System zarządzania treścią

Rozprowadzany na zasadach wolnego i otwartego oprogramowania system zarządzania treścią (CMS) napisany w języku PHP, wykorzystujący bazę danych MySQL. Umożliwia edycję treści bezpośrednio na stronie, co czyni go szczególnie przyjaznym systemem zarządzania treści dla osób o niewielkich umiejętnościach komputerowych.

WPROWADZENIE

W wyjęto najlepsze rzeczy ze wszystkich innych systemów zarządzania treścią, tak aby tworzenie stron było proste, a edycja tekstu łatwiejsza niż za pomocą bloga. W concrete5 wystarczy kliknąć element, który chcesz edytować i zmieniać dowolnie tekst lub dodawać inne moduły do strony jak zdjęcia, filmy, sondy, formularze, menu i wiele innych.

Siłą concrete5a jest też potężny framework jQuery, który domyślnie obsługuje ten CMS. Wielu developerów korzysta z niego przy tworzeniu stron, dzięki czemu łatwo mogą przyswoić sobie tworzenie nowych dodatków w concrete5.

Kod concrete5 oparty jest o architektrę Model-View-Controller oraz programowanie obiektowe. Zdecydowana większość kodu JavaScript jest oparta o biblioteki jQuery, natomiast część zaawansowanych funkcji PHP (jak np. obsługa cache) pochodzi z bilbliotek Zend.

Główne cechy systemu concrete5

Jedną z najważniejszych cech tego systemu zarządzania treścią jest możliwość edycji treści bezpośrednio na stronie, na której są one prezentowane. Struktura pojedynczej strony opiera się o bloki, którymi mogą być dowolne treści, kod HTML, automatyczna nawigacja, obiekty flash, ankiety, obrazy, formularze i tym podobne. Położenie bloków na stronie można zmieniać metodą "przeciągnij i upuść". Poszczególne podstrony w mapie witryny są od siebie niezależne, tak, że można dowolnie zmieniać ich położenie między sobą, przy czym nie ma ograniczeń w głębokości umieszczania poszczególnych podstron pod innymi.

Wśród wielu różnych wersji językowych, CMS- concrete5 jest także dostępny w języku polskim i posiada polską społeczność. Mimo, że concrete5 jest stosunkowo mało znany w Polsce, to w ostatnich latach zdecydowanie wzrasta jego udział w światowym rynku CMS, a dodawszy, że istnieje polska grupa wsparcia, oraz spolszczone wydania concrete5, można przypuszczać, że i w Polsce wystąpi podobna tendencja wzrostowa.

Najpopularniejsze CMS-y na świecie

podsumowanie

Dlaczego musisz posiadać system zarządzania treścią?

System zarządzania treścią oferuje wiele korzyści, których wpływ jest odczuwalny daleko poza Twoim zespołem, zajmującym się obsługą strony internetowej. Pozwala na sprawną komunikację z klientami oraz lepszą wymianę informacji. To zwiększa satysfakcję Twoich klientów. Posiadając system zarządzania treścią możesz zwiększyć satysfakcję swoich klientów. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, treści, które chcesz promować, są dostępne w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu, co znacząco wpływa na realizację Twoich celów biznesowych.

autor: Danuta Leszczyńska