DotNetNuke - System zarządzania treścią

DotNetNuke to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią dla microsoftowej platformy .NET. Ten opensource'owy projekt został pobrany ponad 6 mln razy i napędza już 600 tysięcy witryn WWW na świecie – w większości są to całkiem duże serwisy, należące do firm mogących sobie pozwolić na hosting Windows. Zaskoczeniem jest informacja, że DotNetNuke rozwijany był do tej pory w Visual Basicu, języku niezbyt poważanym w webdeweloperskiej społeczności.
Podstawową zaletą tego systemu zarządzania treścią jest posiadanie spójnego i nieustannie rozwijanego „środka – core element”, do którego dobudowuje się dowolne moduły, których funkcjonalność określają Klienci oraz Państwa potrzeby. Jest zatem idealnym narzędziem do budowy aplikacji dedykowanych (dopasowanych do konkretnych oczekiwań Klientów).

WPROWADZENIE

Popularność DotNetNuke to przede wszystkim wynik jego otwartości (wydawany jest na licencji MIT), łatwości uzyskania komercyjnego wsparcia (od opiekuna projektu, firmy DotNetNuke Corporation) i prostoty wdrożenia – nawet pozbawieni programistycznej wiedzy użytkownicy mogą budować witryny i personalizować ich wygląd, rozszerzając w miarę potrzeb ich funkcjonalności za pomocą rozmaitych dodatkowych widżetów – w Sieci można znaleźć ponad 8000 takich dodatków.

Teraz jednak DotNetNuke Corporation ma ambicje zawojować rynek Enterprise – a trudno to zrobić, rozwijając projekt w Visual Basicu. Dlatego firma ogłosiła, że przenosi całego CMS-a na sztandarowy język platformy .NET – C#.

Już w tym miesiącu ukażą się społecznościowa oraz komercyjne wersje napisanego już w C# CMS-a w wersji 6.0, wydane jako Community Technology Preview, a wersje finalne pojawić się mają już w drugim kwartale. Producent CMS-a wierzy, że dzięki zmianie języka społeczność programistów i korzystający z CMS-a webmasterzy skorzystają na lepszym dostępie do przykładów kodu źródłowego i innych zasobów i będą mogli łatwiej zaoferować swoje usługi biznesowi.

Dzięki temu, że framework .NET zapewnia obsługę dla wielu języków programowania, API CMS-a zachowa w okresie przejścia pomiędzy językami pełną kompatybilność. Wszystkie rozszerzenia pisane dla poprzednich wersji CMS-a, będą działały w jego wersji 6.0.

Shaun Walker, dyrektor techniczny DotNetNuke Corporation tak podsumował migrację: „jako wieloletni deweloper Visual Basica, osobiście obserwowałem przemianę na rynku programistycznym .NET, gdy C# stawało się dominującym wyborem dla biznesu. Po wszechstronnej analizie technicznej i biznesowej jestem przekonany, że nastał właściwy czas dla DotNetNuke, by przejść na C#. Wierzę, że migracja ta przyspieszy upowszechnienie się i wdrożenia platformy zarządzania treścią DotNetNuke i uczyni nasz produkt atrakcyjniejszym dla większej rzeszy użytkowników”.

Najpopularniejsze CMS-y na świecie

podsumowanie

Dlaczego musisz posiadać system zarządzania treścią?

System zarządzania treścią oferuje wiele korzyści, których wpływ jest odczuwalny daleko poza Twoim zespołem, zajmującym się obsługą strony internetowej. Pozwala na sprawną komunikację z klientami oraz lepszą wymianę informacji. To zwiększa satysfakcję Twoich klientów. Posiadając system zarządzania treścią możesz zwiększyć satysfakcję swoich klientów. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, treści, które chcesz promować, są dostępne w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu, co znacząco wpływa na realizację Twoich celów biznesowych.

autor: Danuta Leszczyńska