cms - system zarządzania treścią

System zarządzania treścią – czyli CMS

System zarządzania treścią (z ang. Content Management System – w skrócie CMS) jest to jeden lub kilka programów internetowych umożliwiających sprawne stworzenie oraz późniejszą aktualizację i rozbudowę serwisu.

Podstawowym ulepszeniem jakie oferuje platforma CMS jest rozdzielenie treści znajdujących się w serwisie od wyglądu strony internetowej. Dzięki prostym interfejsom, program jest bardzo przystępny zarówno dla redaktorów serwisów oraz ekspertów od marketingu i może być aktualizowany bez przeszkód przez pracowników bez specjalistycznej wiedzy IT.

Treści wprowadzone przez upoważnionego redaktora system zarządzania treścią umiejscawia w bazie danych i tym samym przenosi do wybranego miejsca w serwisie. Dzięki przechowywaniu w bazie danych wprowadzanych treści zawartość systemu jest generowana dynamicznie i aktualizowana, a dodatkowo można ją publikować wielokrotnie w różnych miejscach.

Zastosowanie kont dostępu użytkowników systemu zarządzania treścią powoduje, że mają oni dostęp tylko do wybranych miejsc w platformie.

autor: Danuta Leszczyńska

korzyści

System zarządzania treścią może rozwiązać wszystkie te problemy oraz znacznie poprawić wyniki, jakie przynosi Twój biznes. Dzisiaj każda firma przechowuje i zarządza informacjami elektronicznymi, a więc system CMS może Ci pomóc skoordynować te działania. Skuteczne wdrożenie systemu zarządzania treścią może znacznie poprawić wynik całej firmy.

Zwiększenie ruchu i satysfakcji klienta

Każdy system zarządzania treścią ma jedno zasadnicze zadanie. Jest nim produkowanie bardzo spójnych treści, które są wysokiej jakości. Jeśli treść na twojej stronie internetowej jest często aktualizowana, jesteś w stanie znacząco zwiększyć zaangażowanie i zadowolenie Twoich klientów. Dodatkowo możesz spróbować zaangażować swoich klientów w tworzenie treści na twojej stronie internetowej.

Szybsze dostarczanie aktualnych treści

Jeżeli nie posiadasz systemu zarządzania treścią, każda aktualizacja zawartości Twojej strony internetowej jest wykonywana ręcznie i wymaga poświęcenia zbyt dużej ilości czasu na aktualizacje treści. To wpływa na inne zjawisko. Po prostu nie chce Ci się aktualizować często zawartości Twojej strony internetowej i aktualizacje zawartości pojawiają się rzadko lub nie pojawiają się w ogóle.

Szersze rozpowszechnianie treści i zawartości

Celem strategii każdej nowoczesnej firmy oraz innych organizacji jest to, aby informacje zawarte na stronie internetowej były zawsze dostępne w dowolnym miejscu o dowolnej porze na dowolnym urządzeniu. System zarządzania treścią sprawia, że można o wiele łatwiej i prościej dostarczać treści za pomocą tysięcy urządzeń i platform. Pozwala także na udostępnianie treści za pomocą mediów społecznościowych i aplikacji, które wykorzystują określone interfejsy API. To wszystko zwiększa zasięg Twojej kampanii, pozwala uzyskać nowych odbiorców oraz pomaga spełnić rosnące oczekiwania klientów.

Podwyższona jakość zarządzania treścią i usługi

System zarządzania treścią umożliwia zezwolenie publikowania treści tylko zatwierdzonym autorom. To pozwala zachowywać pełną kontrolę nad system zarządzania treścią oraz zapewnia scentralizowaną kontrolę komunikacji internetowej w całej organizacji. System zarządzania treścią pozwala ograniczyć publikowanie treści tylko dla osób, które zajmują określone stanowiska w organizacji.

Lepsza jakość wyszukiwania treści

Każdy system zarządzania treścią ułatwia wprowadzanie słów kluczowych oraz kilku innych znaczników. Wpływa to znacząco na optymalizację strony w wyszukiwarkach internetowych oraz pozwala w krótkim czasie osiągać wysokie wyniki wyszukiwania. Zwiększona ilość udostępnianej treści

Zwiększona ilość udostępnianej treści

System zarządzania treścią ułatwia zbudowanie odpowiedniej struktury strony oraz zawartości tagów w określony sposób. To rozwiązanie umożliwia dzielenie się informacjami i ich ponowne wykorzystanie. Dotyczy to zarówno informacji publicznych, jak i tych, które powinny być dostępne tylko wewnątrz danej organizacji. To stwarza ogromne możliwości dla każdej organizacji na polu współpracy ze sobą treści, które są powiązane ze sobą oraz lepszej obsługi klienta i ułatwia kontrolę nad tym, co przedostaje się do publicznej wiadomości. A więc system zarządzania treścią zwiększa wydajność Twojej organizacji.

Poprawa integralności strony internetowej i zapewnienie jej zgodności z polityką firmy

System zarządzania treścią może Ci pomóc w przestrzeganiu polityki prywatności, zasad bezpieczeństwa, dostępności strony internetowej oraz kontroli uprawnień. Możesz skorzystać z takich funkcji systemu zarządzania treścią, jak scentralizowane przechowywanie treści, kontrola wersjonowania dokumentów i kontrola nad publikacjami treści. W systemach zarządzania treścią, cała zawartość witryny jest przechowywana w bazie danych wraz z pełną historią zmian.

Zwiększenie przewagi konkurencyjnej

Każda firma konkuruje z innymi o udział w rynku. Oznacza to konkurowanie w dostarczaniu wysokiej jakości treści, poruszającej szereg tematów. Zauważ, że dynamiczny system zarządzania treścią pozwala na stworzenie wrażenia, że cały biznes jest kierowany przez dobrze myślących ludzi oraz pozwala szybko odpowiedzieć na każdy pojawiający się problem i pozwala uskutecznić wdrażanie misji firmy w życie.

najpopularniejsze systemy zarządzania treścią

(CMS system zarządzania treścią)

10 Najpopularniejszych CMS-ów na świecie

Każdy z systemów kierowany jest dla innego typu użytkownika, w zależności o umiejętności informatycznych.

  • (CMS Content Management Systems)WordPress

  • (CMS Content Management Systems)Joomla

  • (CMS Content Management Systems)Drupal

  • (CMS Content Management Systems)ModX

  • (CMS Content Management Systems)TextPattern

  • (CMS Content Management Systems)RefineryCMS

  • (CMS Content Management Systems)Concrete5

  • (CMS Content Management Systems)DotNetNuke

  • (CMS Content Management Systems)Umbraco

  • (CMS Content Management Systems)TinyCMS

  • (CMS Content Management Systems)Conclusion

  • Najpopularniejsze cms-y w Polsce

   CMS to najpopularniejsze narzędzie, wykorzystywane powszechnie przez portale tematyczne i hobbystyczne, webowe edycje gazet, witryny rządowe, szkół i uczelni, stowarzyszenia, kluby, biblioteki oraz ośrodki kultury. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest proste w obsłudze narzędzie, obsługiwane przez redaktora spoza działu technicznego.

   CMS jest niezwykle popularny w Polsce. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez czołowego providera hostingu, największą popularnością cieszy się Joomla - skonstruowanych zostało przy jej pomocy 43% stron. Następny w kolejności był WordPress z niemal połową wyniku lidera - 26%. Na podium stanął także Drupal (8%).

podsumowanie

Dlaczego musisz posiadać system zarządzania treścią?

System zarządzania treścią oferuje wiele korzyści, których wpływ jest odczuwalny daleko poza Twoim zespołem, zajmującym się obsługą strony internetowej. Pozwala na sprawną komunikację z klientami oraz lepszą wymianę informacji. To zwiększa satysfakcję Twoich klientów. Posiadając system zarządzania treścią możesz zwiększyć satysfakcję swoich klientów. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, treści, które chcesz promować, są dostępne w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu, co znacząco wpływa na realizację Twoich celów biznesowych.

autor: Danuta Leszczyńska